Domaci-Portal

Dobro Dosli na Portal : www.domaci-portal.webgoo.us
Trenutno ste u statusu gosta, registrujte se i iskoristite mogucnost da preuzmete sadrzaj ili postavite odredjeni sadrzaj i komentar. Pozdrav web team! By Admin !

Pridruzite nam se!!

Join the forum, it's quick and easy

Domaci-Portal

Dobro Dosli na Portal : www.domaci-portal.webgoo.us
Trenutno ste u statusu gosta, registrujte se i iskoristite mogucnost da preuzmete sadrzaj ili postavite odredjeni sadrzaj i komentar. Pozdrav web team! By Admin !

Pridruzite nam se!!

Domaci-Portal

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Domaci-Portal

DoBrO DoSli SvI LjUdi DoBrE VoLjE


    Sve više preterano gojazne dece u Evropi

    Dr.Saks
    Dr.Saks
    Administrator Sajta
    Administrator Sajta


    Broj komentara : 383
    Ukupno Bodova : 935
    Pohvaljen : 1
    Datum registracije : 17.03.2009
    Starost : 36
    Mjesto boravka : SvErIgE

    Sve više preterano gojazne dece u Evropi Empty Sve više preterano gojazne dece u Evropi

    Počalji od Dr.Saks Čet Apr 02, 2009 9:45 am

    Sve više preterano gojazne dece u Evropi

    Sve više preterano gojazne dece u Evropi V129862p0



    Oko pola miliona dece u Evropi pati od klasičnih zdravstvenih problema sredovečnih osoba, jer su gojazna, kažu rezultati najnovijih istraživanja.

    Stepen obesitasa, preterane gojaznosti, među decom u Evropi naglo je porastao u proteklih 15 godina, a stručnjaci sada počinju da otkrivaju dramatičan uticaj na zdravlje dece.

    U najnovijoj analizi predstavljenoj na međunarodnom savetovanju o obesitasu u Evropi, naučnici su ukazali da su visok krvni pritisak, povišen nivo holesterola, pojava simptoma dijabetesa i drugih zdravstvenih problema srednjeg doba, koji se smatraju "sindromom metabolizma", u naglom porastu i da prate dečji obesitas u Evropi.

    "Brojke ukazuju da bi deca u EU uskoro mogla dostići svoje vršnjake u SAD u kojima je broj dece sa metaboličkim sindromom udvostručen - sa 910.000 na dva miliona u proteklih osam godina", naglašava se u analizi Međunarodne strategije za borbu protiv obesitasa (ISO), koja okuplja vodeće svetske stručnjake za obesitas.

    Ova naučna grupa procenjuje da između 2.000 i 10.000 dece u Evropi već ima simptome dijabetesa koji se najčešće dijagnosticira kod sredovečnih osoba.

    Najnovije procene prihvatio je i Komesarijat za zdravlje i zaštitu potrošača EU koji je najavio Evropska pravila ponašanja na tržištu hrane za decu ali i široku inicijativu u oblasti poljoprivrede, obrazovanja i transporta kako bi se ušlo u koštac sa problemom obesitasa.

    EU će objaviti detalje nove strategije u ishrani i fizičkim vežbama i dostaviti ih na javnu raspravu proizvođačima hrane, aktivistima u borbi protiv obesitasa i drugim organizacijama kako bi se formulisao zajednički akcioni plan za borbu protiv gojaznosti kod dece.

    Svi ovi koraci usledili su nakon što je Svetska zdravstvena organizacija lansirala globalnu strategiju o zdravoj ishrani i fizičkoj aktivnosti koju su prihvatili ministri zdravlja gotovo svih zemalja sveta.

    Broj dece u Evropi koja se mogu smatrati pregojaznom nije se mnogo menjao između 1974. i 1994. godine. Proporcije su počele dramatično da se menjaju između 1984. i 1994. da bi doživele pravu "eksploziju" posle 1995. godine.

    U Velikoj Britaniji svako peto dete je gojazno ili već zakoračilo u obesitas, u Španiji to važi za 30 odsto dece, u Italiji 36 odsto a, prema izveštajima iz SAD, više od 30 odsto dece je gojazno ili obolelo od obesitasa.

    "Mislim da potcenjujemo dimezije problema. Često nas optužuju da preuveličavamo opasnost ali kad god objavimo podatke ustanovimo da je situacija gora nego u prethodnom istraživanju", naglasili su eksperti ISO.

    "Reč je o dramatičnoj opasnosti, a ne samo o upozorenju, reč je o 'crvenom svetlu', moramo delovati brzo i prekinuti s pritiscima na decu da puno jedu a malo se troše, da ih kljukamo nepotrebniom masnoćama i slatkišima" - upozorili su dijetetičari okupljeni u ISO i zakljućili:



    Izvor: FoNet

      Sada je Čet Maj 16, 2024 6:03 pm